Tikka


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Tikka JRTXA382 T3x Hunter 6.5 Creedmoor 3+1 24.30″ Barrel, Black Metal Finish, Oiled Wood Stock
Tikka JRTXA382 T3x Hunter 6.5 Creedmoor 3+1 24.30″ Barrel, Black Metal Finish, Oiled Wood Stock
MPN: JRTXA382
UPC: 082442897844
$969.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Tikka’s T3x Lite combines high performance with lightweight ease. The T3x receiver introduces a widened angular ejection port making it easier to feed one cartridge at a time, and extra screw placements on top of the receiver to robustly attach a Picatinny rail. The Lite models are equipped with the T3x synthetic stock with modular pistol grip and forend capabilities. It comes with the classic low-angled grip. The T3x Hunter is designed for the shooter who wants a rifle with both top performance as well as a classic style and feel. This 6.5 Creedmoor model has a 24.3″ blued barrel, wood stock, and 3-round capacity.
| UPC | 082442897844 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXA382 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24.30" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Stage |
| Sights | Drilled & Tapped |
| ATF Type | rifle |
| Length | 49 |
| Magazine Included | 1 x 3-Round |
| Model | T3x Hunter |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 8.7 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.