Tikka


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Tikka JRTXG370 T3x 7mm Rem Mag 3+1 24.30″ Barrel, Stainless Steel Metal Finish, Oiled Gray Laminate Stock
Tikka JRTXG370 T3x 7mm Rem Mag 3+1 24.30″ Barrel, Stainless Steel Metal Finish, Oiled Gray Laminate Stock
MPN: JRTXG370
UPC: 082442859859
$1,179.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Tikka’s T3x Laminated Stainless provides the adventurous hunter with weather resistance, stability and pinpoint accuracy. It withstands demanding weather conditions with a free-floating, cold hammer-forged, stainless steel barrel, as well as stainless steel receiver, bolt, and bolt handle. Tikka’s T3x Laminated Stainless is designed to withstand demanding weather conditions with a sharp-looking gray hard-laminate stock for weather-resistance. The laminated wood cell structure does not expand during shifting weather conditions which minimizes the change in point of impact from where the rifle was zeroed. Weather can change in minutes, but the accuracy and performance of this rifle stands for years.
| UPC | 082442859859 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXG370 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24.30" |
| Caliber/Gauge | 7 mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Safety | Two-Stage |
| Sights | Drilled & Tapped |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Length | 48.9500 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 6.9 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 8.15 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.