Tikka


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Tikka JRTXG382 T3x 6.5 Creedmoor 3+1 24.30″ Barrel, Stainless Steel Metal Finish, Oiled Gray Laminate Stock
Tikka JRTXG382 T3x 6.5 Creedmoor 3+1 24.30″ Barrel, Stainless Steel Metal Finish, Oiled Gray Laminate Stock
MPN: JRTXG382
UPC: 082442897882
$1,179.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Tikka’s T3x Laminated Stainless provides the adventurous hunter with weather resistance, stability and pinpoint accuracy. It withstands demanding weather conditions with a free-floating, cold hammer-forged, stainless steel barrel, as well as stainless steel receiver, bolt, and bolt handle. Tikka’s T3x Laminated Stainless is designed to withstand demanding weather conditions with a sharp-looking gray hard-laminate stock for weather-resistance. The laminated wood cell structure does not expand during shifting weather conditions which minimizes the change in point of impact from where the rifle was zeroed. This 6.5 Creedmoor model has a 24.3″ barel.
| UPC | 082442897882 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXG382 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24.30" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Stage |
| Sights | Drilled & Tapped |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Length | 49.1500 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 8.7 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.