TRUGLO


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Truglo 1-Piece Reversible Picatinny/Weaver Tactical Scope Mount with 30mm Rings 1″H / 2-7/8L Base – Black
Truglo 1-Piece Reversible Picatinny/Weaver Tactical Scope Mount with 30mm Rings 1″H / 2-7/8L Base – Black
MPN: TG8964B
UPC: 788130023235
$43.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
- TG8963B fits 1″ diameter scope tubes
- TG8964B fits 30mm diameter scope tubes
- Mounts to Picatinny-style or Weaver-style rails
- CNC-machined construction
- Reversible one-piece base
- Integrated recoil lug
- Centerline is approximately 1.5″ above mounting rail
- Length 2 7/8? Base
- Height 1?
| UPC | 788130023235 |
|---|---|
| Manufacturer | TRUGLO |
| Manufacturer Part Number | TG8964B |
| Length | 2.875" |
| Model | One-Piece Tactical Scope Mount |
| Mount Height | 1.50" |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Product Type | 1-Piece Base |
| Shipping Weight | 0.595 |
| Style | 1" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.