Weatherby


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Weatherby Vanguard Camilla Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 20″ 1/2×28 Threaded Barrel Walnut
Weatherby Vanguard Camilla Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 20″ 1/2×28 Threaded Barrel Walnut
MPN: VWR65CMR0T
UPC: 747115456499
$979.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The goal of the Camilla line of Weatherby rifles was to purpose-build a system that would accommodate the ergonomics of women and smaller-stature shooters. Countless hours of research testing and engineering went into the production of the line which undoubtedly led to a more comfortable and accurate platform. The graceful lines not only look amazing but are befitting of the way the stock fits female shooters. It features a shortened 13” length of pull slender forearm a slimmer grip with a gentle palm swell and a higher comb for optimal scope-eye alignment. The recoil pad is fitted with an ergonomic cant to nest into the way a woman’s shoulder is built.
| UPC | 747115456499 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VWR65CMR0T |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 48.25 |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 6.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 8.45 |
| Sights | Drilled & Tapped |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.