Winchester Guns


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
WGUN 535782289 XPR LH NS 6.5CRD TRTMB
WGUN 535782289 XPR LH NS 6.5CRD TRTMB
MPN: 535782289
UPC: 048702024719
$697.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Winchester XPR bolt-action rifle embodies the lasting quality you’ve come to expect from Winchester Repeating Arms. Features Winchester’s M.O.A. Trigger System; two-position safety; bolt release button; one-piece trigger guard and magazine frame design offers a generous guard opening for use with gloves; chromoly steel, free-floating barrel; drilled & tapped chromoly steel receiver; synthetic stock with an Inflex Technology recoil pad and a detachable single stack box magazine.
| UPC | 048702024719 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535782289 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 50 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397939403
MPN: BAW9206CMD
In stock
$1,731.99
UPC: 706397956646
MPN: BART92022B
Out of stock
$378.99







Reviews
There are no reviews yet.