Winchester


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
WIN 70 SUPER GRADE 7MMREM 26 AAA MAPLE
WIN 70 SUPER GRADE 7MMREM 26 AAA MAPLE
MPN: 535218230
UPC: 048702007378
$1,676.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
RECEIVER: Steel; Polished blued – BARREL: Hammer forged steel; Polished blued finish; Free-floating; Target crown – ACTION: M.O.A. Trigger System; Pre-64 action; Three-Position Safety; Controlled Round Feed; Controlled ejection – STOCK: Gloss finish AAA Maple; Ebony forearm tip; Shadowline cheekpiece – FEATURES: Super Grade engraved hinged floorplate; Jeweled bolt body; Knurled bolt handle; Pachmayr Decelerator recoil pad; Sling swivel studs
| UPC | 048702007378 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535218230 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 |
| Length | 50.2500 |
| Model | M70 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 10.5 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.