Winchester Guns


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Winchester M70 Extreme Weather SS Rifle 6.5 Creedmoor 5rd Capacity 22″ Barrel
Winchester M70 Extreme Weather SS Rifle 6.5 Creedmoor 5rd Capacity 22″ Barrel
MPN: 535206289
UPC: 048702016202
$1,125.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Features:
- Action Length: Short Action
- Caliber: 6.5 Creedmoor
- Barrel Length: 22"
- Overall Length: 42 1/4"
- Length of Pull: 13 3/4"
- Drop at Comb: 1/2"
- Drop at Heel: 1/2"
- Weight: 6 lbs 12 oz
- Magazine Capacity: 5
- Twist Rate: 8"
- Barrel Finish: Matte
- Stock Finish: Textured
- Receiver Finish: Matte
- Chamber Finish: Polished
- Barrel Material: Stainless
- Barrel Contour: Sporter
- Stock Material: Composite
- Recoil Pad: Pachmayr Decelerator
- Pistol Grip Cap: None
- Checkering: None
- Sling Swivel Studs: Matte Nickel
- Receiver Material: Stainless
- Trigger Finish: Matte
- Bolt Slide Finish: Jeweled
- Magazine Type: Hinged Floorplate
- Trigger Material: Stainless Steel
- Trigger Guard Material: Alloy
- Trigger Guard Engraving: None
- Floor Plate Material: Stainless
- Drilled and Tapped for Scope: Yes
| UPC | 048702016202 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535206289 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 50.1 |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 9.16 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.