Winchester


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Winchester Repeating Arms 535766230 XPR Full Size 7mm Rem 3+1 26″ Blued Perma-Cote Sporter Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Matte Black Fixed w/Checkering Synthetic Stock, Left Hand
Winchester Repeating Arms 535766230 XPR Full Size 7mm Rem 3+1 26″ Blued Perma-Cote Sporter Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Matte Black Fixed w/Checkering Synthetic Stock, Left Hand
MPN: 535766230
UPC: 048702021930
$606.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Winchester XPR is an innovative rifle that meets the performance expectations of today’s demanding hunters. It’s a rugged, no nonsense game-getter that will put meat in your freezer for many years to come. Most of all, the feature-packed XPR bolt-action rifle embodies the lasting quality you’ve come to expect from Winchester Repeating Arms. Features M.O.A. Trigger System; two-position safety; one-piece trigger guard and magazine frame design offers a generous guard opening for use with gloves; free-floating, threaded Sporter; drilled & tapped chromoly steel receiver; synthetic stock with an Inflex Technology recoil pad and a detachable single stack box magazine.
| UPC | 048702021930 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535766230 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 50.2000 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 9.5" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.45 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397939380
MPN: BAW920308D
In stock
$1,731.99
UPC: 706397956646
MPN: BART92022B
Out of stock
$378.99







Reviews
There are no reviews yet.