Eotech


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Eotech VDX212SFDP1 Vudu X Matte Black 2-12x 40mm, 30mm Tube Illuminated DPI Reticle
Eotech VDX212SFDP1 Vudu X Matte Black 2-12x 40mm, 30mm Tube Illuminated DPI Reticle
MPN: VDX2-12SFDP1
UPC: 672294110286
$815.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Vudu X Series 2-12X Rifle Scope features aircraft-grade aluminum construction, daylight bright illuminated reticle, and precision turrets that provide deadly accuracy. The magnification power ring includes easy to see laser engraved numbering and a removable throw lever for quick transitions through the magnification range. Capped turrets provide a clean look while protecting them from inadvertent adjustments. Clear, crisp glass and generous eye relief makes this all-purpose optic ideal for any close to medium range targets. Includes throw lever, flip-up protective lens caps, lens cleaning cloth, battery and operator manual.
| UPC | 672294110286 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | VDX2-12SFDP1 |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.73" – 3.77" |
| Length | 12.60" |
| Magnification | 2-12x |
| MOA | 0.25 MOA |
| Model | Vudu |
| Objective Size | 40mm |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 4.5 |
| Power | 2-12X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | DP1 |
| Shipping Weight | 0.0 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 889157002835
MPN: THK16241RB
In stock
$339.00
UPC: 813869020580
MPN: 216003
In stock
$102.99
UPC: 850041390123
MPN: 5T110LFI23
In stock
$799.00







Reviews
There are no reviews yet.