Trijicon


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Trijicon 200052 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 1-4x 24mm 30mm Tube Illuminated Amber Triangle Post Reticle
Trijicon 200052 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 1-4x 24mm 30mm Tube Illuminated Amber Triangle Post Reticle
MPN: 200052
UPC: 719307400306
$841.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Trijicon AccuPoint models operate battery free-eliminating the potential for failure during critical moments in the field. They feature Trijicon’s Manual Brightness Adjustment Override, which allows you to control the light output of the fiber-optics during daylight; multi-layer coated lenses for superior light transmission with no distortion; quick-focus eyepiece, long-eye relief and precise windage and elevation adjustments. Includes Trijicon logo sticker, LENSPEN, set of Lenscaps, Accupoint manual and warranty card.
| UPC | 719307400306 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Manufacturer Part Number | 200052 |
| Adjustable Parallax | Illuminated Amber Triangle (SFP) |
| Adjustment Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Eye Relief | 3.20" |
| Length | 10.30" |
| Magnification | 1-4x |
| Objective Size | 24mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Reticle | Illuminated Amber Triangle Post |
| Shipping Weight | 2.2625 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.