Trijicon


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Trijicon 100218 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron .223/5.56 BDC Reticle
Trijicon 100218 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm Illuminated Green Chevron .223/5.56 BDC Reticle
MPN: 100218
UPC: 719307302945
$1,170.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The ACOGs are internally-adjustable, compact telescopic sights with Tritium-illuminated reticle patterns for use in low light or at night. The ACOG combines traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Designed for use with the M16 family, every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions, without failure prone batteries. Includes a thumbscrew flattop adaptor, 4×32 Scopecoat, LENSPEN, lanyard assembly for adjuster caps, Trijicon logo sticker, ACOG manual and warranty card.
| UPC | 719307302945 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Manufacturer Part Number | 100218 |
| Adjustable Parallax | Dual Illuminated Green Chevron 223 Ballistic |
| Adjustment Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Eye Relief | 1.50" |
| Length | 5.80" |
| Magnification | 4x |
| Model | ACOG |
| Objective Size | 32mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 8.5 |
| Power | 4X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Green Chevron .223/5.56 BDC |
| Shipping Weight | 2.2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.