Kimber


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
KIMBER 2K11 9MM OR 20RD BLK
KIMBER 2K11 9MM OR 20RD BLK
MPN: 3500051
UPC: 669278350516
$1,755.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
From hammer to muzzle, the 2K11 has been built around all the features Kimber enthusiasts requested. An enhanced sub-frame shaped for superior magazine fit and control, plus an accessory rail for optional lights and lasers. The 2K11 is also the introduction of the patent-pending tool-less guide rod. The new GT trigger with a 3-4lb pull is precision machined and finished for a clean, crisp break.
| UPC | 669278350516 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3500051 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | High Polished w/ Coyote PVD |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Model | 2K11 |
| Number of Magazines | 3 1-17 rd. and 2-20 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 4.75 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.