Trijicon


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Trijicon 2700003 Huron Satin Black 3-12x40mm 30mm Tube BDC Hunter Holds Reticle
Trijicon 2700003 Huron Satin Black 3-12x40mm 30mm Tube BDC Hunter Holds Reticle
MPN: HR1240-C-2700003
UPC: 719307402959
$525.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Hunt with confidence at extended range with the Trijicon Huron 3-12×40 riflescope, thanks to outstanding lens quality, versatile magnification range, and premium glass coatings designed for any-light hunting. The BDC Hunter Holds reticle will get you on target quickly and accommodates the most popular hunting cartridges. Includes lens cap, Scopecoat, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
| UPC | 719307402959 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Manufacturer Part Number | HR1240-C-2700003 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 2.20 " – 3.20" |
| Length | 12.55" |
| Magnification | 3-12x |
| Model | Huron |
| Objective Size | 40mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Power | 3-12X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | BDC Hunter Holds Reticle |
| Shipping Weight | 2.64 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 889157002811
MPN: THK16241RF
In stock
$355.00
UPC: 889157002835
MPN: THK16241RB
In stock
$339.00
UPC: 889157002828
MPN: THK16241GB
In stock
$339.00







Reviews
There are no reviews yet.