PRT


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
ARCHON AF2B-0090112 TYPE B 9MM GEN 2 OR TB 15/18
ARCHON AF2B-0090112 TYPE B 9MM GEN 2 OR TB 15/18
MPN: AF2B0090112
UPC: 810161700035
$1,025.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The Archon Type B, Gen 2 a compact, semi-automatic handgun. Featuring interchangeable grip textures, this pistol can be customized not only to fit individual shooter grips but also allows for easy modification between full size, compact and sub-compact configurations; AF-Speedlock technology, this system incorporates a low bore axis along with a patented breech locking mechanism. The barrel remains straight during the slide cycle, allowing the entire slide of the firearm to nest deeper into the grip. This synergistic design has two significant outcomes: a dramatic reduction in muzzle rise and a tangible decrease in felt recoil. Includes two barrels- one threaded,one non-threaded; one 15rd & one 18rd magazines; three black straps and two grip extenders.
| UPC | 810161700035 |
|---|---|
| Manufacturer | PTR |
| Manufacturer Part Number | AF2B0090112 |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.30" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Sights Type | Fiber Optic Front/Serrated Fixed Rear |
| Slide Description | Serrated |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.