EOTech


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
EOTECH G33 3X MAGNIFER STS MNT TAN
EOTECH G33 3X MAGNIFER STS MNT TAN
MPN: G33STSTAN
UPC: 672294300397
$645.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The new G33.STS magnifier is shorter and lighter than previous models. The improved mount provides faster transitioning from 3X to 1X. The G33 offers tool free azimuth adjustment, a larger field-of-view and an adjustable diopter for improved, precise focusing.
| UPC | 672294300397 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | G33STSTAN |
| Eye Relief | 2.20" |
| Field of View (100 yds) | 7.3 degrees |
| Length | 4.40" |
| Magnification | 3x |
| Model | G33 |
| Mount | Switch to Side (STS) |
| Mount Type | Picatinny/Weaver |
| Objective Size | 30mm |
| Package Height | 3.2 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 3X |
| Product Type | Magnifier |
| Shipping Weight | 1.2 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 888151020500
MPN: SME-SCPCAM
In stock
$99.99
UPC: 719307616165
MPN: MAG-C-2600001
In stock
$398.99







Reviews
There are no reviews yet.