Diamondback Firearms


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Diamondback 556M16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel
Diamondback 556M16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel
MPN: 556M16M50B8R
UPC: 815875019077
$92.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Replace your barrel or finish your build with this 16″ black nitride barrel from Diamondback. Made of 4150 CMV with a mid-length gas system.
| UPC | 815875019077 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | 556M16M50B8R |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | DB Barrel |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.