KIMBER MFG.,INC


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Kimber Mfg.,inc 3000455 Rapide ICE OR 9mm 9+1 5″ Stepped Cocking Serrations Stainless Steel Slide G-10 Grip
Kimber Mfg.,inc 3000455 Rapide ICE OR 9mm 9+1 5″ Stepped Cocking Serrations Stainless Steel Slide G-10 Grip
MPN: 3000455
UPC: 669278304557
$1,497.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The RAPIDE (ICE) (OR) boasts performance enhancing features such as stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster return to battery, stainless steel barrel for extreme durability, flush fitting extended magwell, new V-Cut match grade trigger breaking crisply at 4-5lbs, stainless steel frame with picatinny rail, as well as white dot sights with a rear optic cover plate featuring a built in rear sight. The RAPIDE (ICE) (OR) is equipped with Kimber Stiplex front strap texturing, as well as black and blue G10 Grips for additional grip confidence; finished with KimProII for additional resistance to chemicals, moisture, salt and UV light.
| UPC | 669278304557 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000455 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Model | Rapide Ice |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 4.4 |
| Sights | Optics Ready |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.