Sig Sauer Electro-Optics


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Sig Sauer Electro-Optics SOTM11000 Tango-MSR LPVO Black 1-10x28mm 34mm Tube Illuminated Red MSR BDC10 Reticle Features Throw Lever & ALPHA-MSR Mount
Sig Sauer Electro-Optics SOTM11000 Tango-MSR LPVO Black 1-10x28mm 34mm Tube Illuminated Red MSR BDC10 Reticle Features Throw Lever & ALPHA-MSR Mount
MPN: SOTM11000
UPC: 798681656097
$499.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Sig Sauer Electro-Optics Tango-MSR LPVO is a high performance 10x optical system with low dispersion glass. Featuring an integrated thread in throw leaver for quick magnification changes, illuminated MSR BDC10 reticle with 11 brightness levels and is waterproof, shockproof and fog proof. Includes lay flat flip back lens covers and an ALPHA-MSR 1 piece aluminum cantilever mount.
| UPC | 798681656097 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SOTM11000 |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Eye Relief | 82 – 90mm |
| Length | 10.50" |
| Magnification | 1-10x |
| MOA | 0.5 MOA |
| Model | TANGO MSR |
| Mount Type | Cantilever 34mm ALPHA-MSR |
| Objective Size | 28mm |
| Package Height | 4.8 |
| Package Width | 4.5 |
| Power | 1-10 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Red MSR BDC10 |
| Shipping Weight | 2.505 |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.